What yould you do if you were a gun?

Songbird - multiplatformní hudební přehrávač z dílny Mozilly

20. června 2009 v 18:41 |  Linux
Dlouho jsem pro své Ubuntu hledal vyhovující přehrávač muziky. Ano, je naprostá pravda, že Linux v tomto směru dost pokulhává a nejinak je tomu i v případě této nejoblíbenější české distribuce.

Na čas jsem skončil u Exaile, kterýžto mi z dostupných přehrávačů vyhovoval nejvíc - měl při minimalizaci tři ikonky v trayi (forward, play/pause, next), fungující ekvalizér (teda většinou) ale hlavně uměl jednoduše procházet složky - u všech ostatních přehrávačů mi vadilo, že si při prvním spuštění vytvořily knihovnu muziky v počítači a já pak musel písničky do playlistu tahat z ní.
To je u mě docela problém - muziky v počítači mám spoustu a mám ji krásně roztřízenou do složek podle interpretů a alb, kdežto tagy (ID3) už mnohdy v pořádku nemám... a všechno to otagovat by byla šílená práce.

Asi dvakrát za tu dobu, co mám Ubuntu, jsem vyzkoušel Songbird - tenkrát ještě ve verzích 0.x, a neříkám, že nebyl použitelný, ale já od něj vždycky rychle utekl. Právě kvůli knihovně.
Včera jsem ale narazil na zprávičku, že vyšel Songbird 1.2.0, tak jsem si řekl, že ho zkusím zase. A tentokrát jsem to jen tak nevzdal a zkusil o něm něco pohledat...
A viva la musica, jako produkt Mozilly Songbird podporuje - stejně jako třeba Firefox - rozšíření (add-ons). Takže první, co jsem nainstaloval, byla podpora procházení složek a od té doby jsem Exaile nezapnul. Ekvalizér funguje pořád a přesně, stáhnul jsem si rozšíření s předvolenými hudebními žánry...Rozšíření pro minimalizaci do traye Firetray mě ale trochu zklamalo - nejdřív jsem musel vyřešit, jak ho vůbec nainstalovat, musel jsem vypnout kontrolu zpětné kompatibility, protože daný add-on existuje (zatím) pouze pro starší verze programu: otevřete nový panel v Songbirdu (Ctrl+T), do adresního řádku napište about:config, potvrďte, že opravdu chcete zobrazit konfigurační stránku; tam pak klikněte pravým tlačítkem a vytvořte novou Boolean hodnotu (pravý klik - New - Boolean), pojmenujte ji extensions.checkCompatibilitya nastavte jí hodnotu false. Restartujte Songbird. (Zdroj - anglicky.) Ještě jeden háček to pak má - add-ony musíte stahovat v jiném prohlížeči a nainstalovat je přes Správce doplňků - interní webový prohlížeč Songbirdu vám nedovolí rozšíření stahovat rovnou.
No a nakonec to kýžený výsledek stejně nepřineslo - jediné, co toto rozšíření dělá, je, že když minimalizujete okno programu, nasmrskne se vám mezi ostatní programy na panel, ale jenom do maličké oranžové ikony u hodin. Čekal jsem ovládací tlačítka, stejně jako u Exailu, nepochodil jsem - sice můžu kliknout na toho oranžového zpívajícího ptáčka pravým myšítkem a pak ovládat muziku, ale to je pořád jedno kliknutí navíc...

Co s tím? Vzpomněl jsem si, jak jsem kdysi kdesi viděl článek, který popisoval, jak na hlavní panel přidat ovládací tlačítka muziky, přehrávané v kterémsi programu; tento program podporoval konzolové příkazy, takže když jste v terminálu napsali například jmenoprogramu --pause, program pozastavil přehrávání. Pak bylo jednoduché přidat na hlavní panel spouštěč s tímto příkazem a se všemi ostatními použitelnými...
Zkoušel jsem hledat, jestli Songbird něco takového má. Jenže man songbird i songbird --help vrátily nulovou hodnotu. Google pak pověděl spoustu věcí, ale máloco bylo relevantní - většinou dotazy, jestli terminálové příkazy pro songbird fungují, popřípadě kdy fungovat budou.
Pak jsem našel, že kdysi, v ranných verzích programu, cosi takového fungovalo, ale pak to zase fungovat přestalo... A teď to někomu funguje a někomu ne a je to zabugované a byl v tom zmatek. Mě osobně tyto příkazy vracely segmentation fault a jediný efekt byl focus okna přehrávače. Hm.
Zase pomohlo rozšíření - Command line support. Tedy hlavně diskuse k němu - když jsem ten add-on nainstaloval, prozměnu se nic nedělo. Člověk musel přijít na to, že když spustím příkaz songbrid, nespouští se mi přímo program, ale nějaký obalovací skript, který programu samotnému parametry nepředá. Když se ale spustí program přímo pomocí příkazu /usr/share/Songbird/songbird, rozšíření funguje! Přestože stále vrací segmentation fault...

Na hlavním panelu tak teď mám pět ikonek pro rychlé a jednoduché ovládání Songbirdu (plus toho zpívajícího ptáčka u hodin :-)). Mají nadefinovány tyto příkazy:

/usr/share/Songbird/songbird -previous
/usr/share/Songbird/songbird -pause
/usr/share/Songbird/songbird -next
/usr/share/Songbird/songbird -volumeup
/usr/share/Songbird/songbird -volumedown

Ikonky si samozřejmě můžete nadefinovat plně podle vkusu, další příkazy viz popis add-onu a komentáře k němu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama