What yould you do if you were a gun?

Jak jsem na to přišel

18. května 2009 v 17:53 |  Naslepo
Již nějaký čas používám Ubuntu, super systém, mám rád všechno pod svou kontrolou a tenhle systém mi dává daleko větší volnost v ovládání a nastavení, než ten, jehož jméno už nechci vyslovit.

Ale ne, řeč je samozřejmě o Windows. Neříkám, že XP nebyl dobrý systém, používal jsem ho drahnou dobu, ale Ubuntu mám ještě radši, i přes problémy, které občas přináší - jejich řešení je totiž zábava.
Když jsem ho nainstaloval, upravil jsem si ho k obrazu svému - nastavil Compiz (Efekty prostředí, pro neznalé), odstranil spodní panel, sloužící jako přepínač aplikací, a nechal jen ten horní, s menu Aplikace, Místa, Systém, oznamovací oblastí a čtyřmi aplety, které dost často využívám (Vynucení ukončení nějaké aplikace, Sledování systému - něco jako správce úloh ve win -, Tomboy poznámky a Spuštění příkazu). Na spodní straně displeje mám Mac-like panel, opravdu použitelná věc /v tomto případě je to Avant Window Manager).
Celou tu dobu mi ale vrtala hlavou nějaká věc, drobnost, ale přesto podstatná, něco, co jsem na win zřejmě dělal s úplnou samozřejmostí, aniž jsem si to uvědomoval, a tady to dělat nemůžu. Netušil jsem, co to je, celé dva měsíce nebo jak dlouho Ubuntu používám... Až před chvílí jsem na to přišel.

Spousta lidí, kteří mají win a pracují s myší (ano, jsou i tací, kteří na myš sahají jen výjimečně a na všechno používají klávesové zkratky), zavírá otevřená (maximalizovaná) okna naprosto bezmyšlenkovitě - prostě najedou kurzorem nahoru doleva, kam až to jde, a kliknou. Úplně nahoře úplně vlevo je totiž v případě maximalizovaného displeje oknozavírací křížek.
Jeenoomžee... Tohle když teď udělám já, otevře se mi nabídka pro vypnutí/uspání/odhlášení/etc. To proto, že mám "hlavní panel" nahoře místo dole. Takže když teď chci zavřít okno myší, musím se soustředit, abych se trefil. Ty win mají něco do sebe.

PS právě jsem taky přišel na to, proč jsem na to přišel až teď - od začátku jsem nepoužíval FF maximalizovaný, měl jsem na pravé straně displeje různé widgety a často používané ikonky... Jenže postupem času jsem přišel na to, že ty widgety jsou k ničemu a ty ikonky vlastně nepoužívám, takže jsem je postupně všechny eliminoval a dneska si maximalizoval okno prohlížeče, protože jsem si seznam panelů přesunul vlevo. Takže tak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama